Η εκπαιδευτική επίσκεψη της Β΄ Γυμνασίου σε Μυκήνες και Ναύπλιο

Σήμερα Πέμπτη 12 Μαΐου 2022 η Β’ τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκε την Αργολίδα.

Η εκπαιδευτική μας επίσκεψη ξεκίνησε με ξενάγηση στον αρχαιολογικό χώρο (κυκλώπεια τείχη, πύλη λεόντων, ακρόπολη) και το Αρχαιολογικό Μουσείο των Μυκηνών. Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε το κάστρο του Παλαμηδίου (φυλακή του Κολοκοτρώνη) και θαυμάσαμε την υπέροχη θέα του Αργολικού κόλπου. Επόμενος σταθμός μας το Πολεμικό Μουσείο του Ναυπλίου όπου οι μαθητές είδαν τα εκθέματα και ενημερώθηκαν για την ιστορία της Στρατιωτικής Σχολής Ευελπίδων και της νεότερης ιστορίας της Ελλάδας – ιδιαίτερα για τη συμμετοχή των κατοίκων της Αργολίδας στους αγώνες του Ελληνικού Έθνους, από την Ελληνική Επανάσταση μέχρι την απελευθέρωση από τα στρατεύματα κατοχής.

Ύστερα δόθηκε ελεύθερος χρόνος στους μαθητές να περιηγηθούν στην παλιά πόλη του Ναυπλίου και νωρίς το απόγευμα επιστρέψαμε στο χώρο του σχολείου.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-korinth.kor.sch.gr/?p=5062