Διδακτική επίσκεψη του 4ου Γυμνασίου Κορίνθου στο Ινστιτούτο Pasteur

Στα πλαίσια  του προγράμματος «Συμπράξεις για την Εκπαίδευση στις Φυσικές Επιστήμες» (Partnerships for Science Education – PAFSE): Εμβόλια, δημόσια υγεία, ενημέρωση και παραπληροφόρηση οι συμμετέχοντες μαθητές της Β’ γυμνασίου του σχολείου μας πραγματοποίησαν την Δευτέρα 13/3/2023 διδακτική επίσκεψη στο Ελληνικό Ινστιτούτο Παστέρ.

Εκεί είχαν την ευκαιρία να μάθουν για τη ζωή και το έργο του Λουί Παστέρ και για την μεγάλη του συμβολή στην αντιμετώπιση των προκλήσεων της δημόσιας υγείας.

Επίσης, εξοικειώθηκαν με τη χρήση οπτικού μικροσκοπίου και την παρατήρηση μεγάλης ποικιλίας παρασκευασμάτων.

Τέλος, κατασκεύασαν με προσομοιώματα ατόμων τα δικά τους μόρια, είτε αντιγράφοντας διαθέσιμες εικόνες, είτε επιστρατεύοντας τη φαντασία τους!

Οι μαθητές στο τέλος της επίσκεψης συμπλήρωσαν Φύλλο Αξιολόγησης και βρήκαν τα όσα έμαθαν ενδιαφέροντα και χρήσιμα.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-korinth.kor.sch.gr/?p=5593