Συμμετοχή του σχολείου μας σε διαγωνισμούς για το σχ. έτος 2022-23

Το σχολείο έλαβε μέρος στους εξής διαγωνισμούς :

1. 83ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός στα Μαθηματικά “Ο Θαλής” (11.11.22)
  2. Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής “Αριστοτέλης” (10.3.2023)
  3. Διαγωνισμός για τον Πόντο (ΔΠΕ Σερρών) : “Η Μικρασιατική καταστροφή από τα κάτω”
  4. 5ος Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Οπτικοακουστικής Δημιουργίας με την ταινία μικρού μήκους “Του Μάρκου η ζωή και η θανή”
  5. Εκπαιδευτικός όμιλος – πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο : “Αναπαριστούμε στιγμές από μεγάλες εθνικές επετείους” (θεατρική παράσταση “Να ‘χαν σωσμό τα πάθια των προσφύγων” και εκπαιδευτική επίσκεψη θεατρικής ομάδας σχολείου στο Μεσολόγγι)
  6. Diversity Up : 1ος Παμπελοποννησιακός μαθητικός διαγωνισμός για τα δικαιώματα των ατόμων με αναπηρία
    (διοργάνωση ΕΣΑΜΕΑ στο πλαίσιο της πράξης “Αγησίλαος”).
  7. “Η πόλη μας, μια πόλη για όλους” : 1ο βραβείο σε δράση που διοργάνωσε ο Δήμος Κορινθίων για την Παγκόσμια Ημέρα Αναπηρίας (8.12.2022)
  8. Προετοιμασία / συμμετοχή μαθητών στο Διαγωνισμό Ορθογραφίας & Γλώσσας της Περιφέρειας Πελοποννήσου.
  9. Συμμετοχή και διάκριση (1ο βραβείο) στον Πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό
    ταινίας μικρού μήκους του ΥΠΑΙΘ με θέμα : “Μνήμες Μικράς Ασίας – Πόντου : 1922-2022”
  10. Συμμετοχή και διάκριση (1ο βραβείο) στον 7ο πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό της ΔΔΕ Σερρών με θέμα : ” Ποντιακός Ελληνισμός-Μνήμες και όνειρα” (κατηγορία : ταινία μυθοπλασίας “Με όπλο την πένα, Νίκος Καπετανίδης”)
  11. Επιπλέον, υλοποίησε 7 πολιτιστικά και 1 περιβαλλοντικό πρόγραμμα (τα παραδοτέα κατατέθηκαν στο Τμήμα Σχολικών Δραστηριοτήτων ΔΔΕ Κορινθίας).

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-korinth.kor.sch.gr/?p=5853