Συμμετοχή στον 6ο πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό για τον Ποντιακό Ελληνισμό

Σύμπραξη 4ου Γυμνασίου Κορίνθου και 2ου Γυμνασίου Ξυλοκάστρου για τη συμμετοχή 48 μαθητών στον 6ο πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό για τον Ποντιακό Ελληνισμό με τίτλο «Ποντιακός Ελληνισμός: μνήμες και όνειρα, παρελθόν, παρόν και μέλλον» που διοργανώνει η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, το Υπ ο υ ρ γ ε ί ο Ε σ ω τ ε ρ ι κ ώ ν  (Μακεδονίας – Θράκης) και το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υ.ΠΑΙ.Θ. με την υποστήριξη της Έδρας Ποντιακών Σπουδών του Α.Π.Θ. και του Πανελλήνιου Συνδέσμου Ποντίων Εκπαιδευτικών.

Η σχολική εφημερίδα εκπονήθηκε στο πλαίσιο πολιτιστικού προγράμματος με στόχο την ανάπτυξη της δημιουργικότητας των μαθητών μέσα από τη χρήση της δημιουργικής γραφής και την καλλιέργεια των ψηφιακών τους δεξιοτήτων, εφόσον ενσωματώθηκαν διαδραστικοί ιστορικοί χάρτες και ψηφιακά τεχνουργήματα στα άρθρα της εφημερίδας. Τα αποτελέσματα του διαγωνισμού αναμένονται τον Μάιο.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Ρέλλου Βιολέττα, Μπέκου Φωτεινή, Νικολαΐδου Μαρία.

Επιλέξτε τον παρακάτω σύνδεσμο για να δείτε τη σχολική εφημερίδα.

ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ 4ο ΓΥΜΝ. ΚΟΡΙΝΘΟΥ 2ο ΓΥΜΝ. ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟΥ

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-korinth.kor.sch.gr/?p=5040