Εορτασμός της εθνικής επετείου της 25ης Μαρτίου 1821

Το σχολείο μας έζησε ξεχωριστές στιγμές σήμερα 24 Μαρτίου 2022 οπότε έλαβαν χώρα οι εορταστικές εκδηλώσεις για την εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου του 1821. Ο μουσικός, κύριος Κωνσταντίνος Ρουμπέκας επιμελήθηκε τα τραγούδια που εξαιρετικά εκτέλεσαν οι μαθήτριες του σχολείου μας Παναγιώτα Στριμενοπούλου και Βιβιάνα Παππά. Στην συνέχεια πήρε την σκυτάλη η γυμνάστρια κυρία Μαρία Μαρινάκου, η οποία μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα προετοίμασε μια ομάδα κοριτσιών που ενδεδυμένες με στολές από πόλεις της Μικράς Ασίας χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς. Τα συγχαρητήρια είναι πολλά και αποδίδονται στους συντονιστές καθηγητές και στους εκλεκτούς μαθητές μας που έφεραν εις πέρας το δύσκολο αυτό εγχείρημα. Οι δράσεις αυτές είναι ο ελάχιστος φόρος τιμής που μπορούμε να αποδώσουμε στους προγόνους μας.

Είναι επίσης πολύ ευχάριστο και ελπιδοφόρο ότι οι μαθητές με την καθοδήγηση των καθηγητών τους υλοποιούν τη φετινή χρονιά εξαιρετικές δράσεις για την πολύ σημαντική επέτειο των 100 χρόνων από την Μικρασιατική Καταστροφή. Ανυπομονούμε!

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-korinth.kor.sch.gr/?p=5006