8 Φεβρουαρίου: Συμμετέχουμε στον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο (Internet Safety Day)

Το Σχολείο μας συμμετείχε στις εορταστικές δράσεις για την Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο (Internet Safety Day), με δύο (2) δράσεις.

α) Συμμετοχή στον Πανελλήνιο σχολικό διαγωνισμό του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου, με θέμα «To report και το block στο διαδίκτυο είναι θάρρος. Ημέρα ασφαλούς Διαδικτύου 2022».

Οι μαθητές του τμήματος Β1: Μ.-Ν.  Δ. και Κ. Κ, με την καθοδήγηση της Καθηγήτριας Πληροφορικής, κατέθεσαν το παρακάτω έργο.

Ανοίξτε το αρχείο:

SID 2022, 4o ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ”

Βεβαίωση συμμετοχής στο Διαγωνισμό:

β) Παρακολούθηση της διαδικτυακής ενημέρωσης  από εξειδικευμένα στελέχη της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος,  σχετικά με επισφαλείς διαδικτυακές συμπεριφορές, προκειμένου να δομήσουμε υπεύθυνους και ενημερωμένους ψηφιακούς πολίτες του μέλλοντος.
Η θεματολογία που αναπτύχθηκε αναφορικά με την πλοήγηση των παιδιών στο διαδίκτυο, είναι:
1. η πρόληψη και αντιμετώπιση των κινδύνων που σχετίζονται με τις νέες τεχνολογίες,
2.  οι παγίδες που ελλοχεύουν στις ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης,
3.  ο διαδικτυακός σεξουαλικός εξαναγκασμός και εκβιασμός,
4.  ο εθισμός στο διαδίκτυο,
5. το φαινόμενο του διαδικτυακού εκφοβισμού.
6. Επιπλέον, κατά τη διάρκεια των τηλεδιασκέψεων παρακολουθήσαμε άτομα ευρέως γνωστά και αποδεκτά
από το ευρύ κοινό και με επιρροή ειδικά σε αυτές τις ηλικίες, όπως αθλητές, τα οποία μίλησαν στα παιδιά για τη δική τους εμπειρία αναφορικά με τη χρήση του διαδικτύου και τις διεξόδους των παιδιών στην εποχή των τεχνολογιών που διανύουμε.

Την διαδικτυακή αυτή ενημέρωση μπορείτε να την παρακολουθήσετε από το κανάλι της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος ή πατώντας στην παρακάτω εικόνα.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-korinth.kor.sch.gr/?p=4931