Βήμα του Αποστόλου Παύλου και Αρχαίας Κορίνθου, συνέχεια…..

Την Παρασκευή 13 και την Παρασκευή 20 Δεκεμβρίου τα τμήματα Α1, Α3 και Α4, Α5 αντίστοιχα επισκέφθηκαν την Αρχαία Κόρινθο και  την Παρασκευή 7 Φεβρουαρίου ήρθε η σειρά του Α2 μαζί με το Β2.

ΤΟ ΒΗΜΑ ΤΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΠΑΥΛΟΥ

Η διδακτική επίσκεψη περιλάμβανε  ξενάγηση  στην Ακροκόρινθο και το κάστρο, στον αρχαιολογικό χώρο και επαφή με τον χώρο απ’ όπου ο Απόστολος Παύλος κήρυξε τον Χριστιανισμό.

Η βιωματική αυτή προσέγγιση δίνει άλλη διάσταση στη μάθηση και δίνει στο μαθητή την αίσθηση μετάβασης νοερά στον χρόνο που ο Απόστολος βρίσκονταν στην Κόρινθο. Με την ανάγνωση των ιερών κειμένων στο Βήμα, που ο Απ. Παύλος δίδασκε, νιώθει  ο μαθητής ότι στέκεται δίπλα του ή ότι ακούει μαζί με τους πολίτες της Αρχαίας Αγοράς το κήρυγμα του. Ακολουθώντας τα βήματα του Αποστόλου στην Αρχαία αγορά, ο μαθητής καλείται να ακολουθήσει το περιεχόμενο της Διδασκαλίας του Παύλου ?εν Πνεύματι Αγίω? που παραμένει σύγχρονο σε όλες τις εποχές.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-korinth.kor.sch.gr/?p=3869