Ακολουθώντας τα βήματα του Αποστόλου Παύλου

Καθιερώθηκε πλέον κάθε νέα σχολική χρονιά και συγκεκριμένα το πρώτο τρίμηνο η πρώτη τάξη του Γυμνασίου να επισκέπτεται την Αρχαία Κόρινθο.
Φέτος την Παρασκευή 13 και την Παρασκευή 20 Δεκεμβρίου τα τμήματα Α1, Α3 και Α4, Α5 αντίστοιχα επισκέφθηκαν την Αρχαία και αναμένεται μετά τις γιορτές να πάει το Α2.
Η διδακτική επίσκεψη περιλαμβάνει ξενάγηση στον αρχαιολογικό χώρο και επαφή με τον χώρο απ’ όπου ο Απόστολος Παύλος κήρυξε τον Χριστιανισμό. Η βιωματική αυτή προσέγγιση δίνει άλλη διάσταση στη μάθηση και δίνει στο μαθητή την αίσθηση μετάβασης νοερά στον χρόνο που ο Απόστολος βρίσκονταν στην Κόρινθο. Κοιτώντας και αγγίζοντας το Βήμα, που ο Απ. Παύλος δίδασκε νιώθει ότι στέκεται και ακούει μαζί με τους πολίτες της Αρχαίας Αγοράς το κήρυγμα του. Ακολουθώντας τα βήματα του Αποστόλου στην Αρχαία αγορά, ο μαθητής καλείται να ακολουθήσει το περιεχόμενο της Διδασκαλίας του Παύλου εν Πνεύματι Αγίω, που παραμένει σύγχρονο σε όλες τις εποχές.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-korinth.kor.sch.gr/?p=3797