ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΘΕΑΤΡΙΚΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

Δεκατρία παιδιά με φαντασία και αγάπη για το θέατρο συμμετέχουν στην ομάδα θεατρικού παιχνιδιού του σχολείου μας.

Παιχνίδια έκφρασης, αυτοσχεδιασμοί, μεταμορφώσεις, κοστούμια, ρόλοι-χαρακτήρες, μύθοι και παραμύθια, μουσική και χορός, μας συνεπαίρνουν στις συναντήσεις μας.

Κύριο μέλημα μας να χαρούμε, να εκφραστούμε δημιουργικά και να γνωρίσουμε το μοναδικό κόσμο του θεάτρου.

Το θεατρικό παιχνίδι συμβάλλει στην καλλιτεχνική κατάρτιση ενός παιδιού, ενώ παράλληλα  ενισχύει την κοινωνικοποίηση του ως άτομο, μαθαίνοντας του με διασκεδαστικό τρόπο να είναι μέλος μίας ομάδας, να ακούει και να ακούγεται.

Μέσα από την ενσυναίσθηση το παιδί ωριμάζει συναισθηματικά, καθώς μεταφέρεται σε μία άλλη κατάσταση.

Το παιδί αποφορτίζεται από την καθημερινότητα και βρίσκει διεξόδους εκφραστικής επικοινωνίας μέσω της Υποκριτικής, του Αυτοσχεδιασμού και της Δραματοποίησης κειμένου.

Το Θεατρικό παιχνίδι είναι ένα καθαρά δημιουργικό συμβάν, που προσφέρει στο παιδί άμεση ικανοποίηση.

Οι συναντήσεις μας γίνονται κάθε Τετάρτη 13.50 -15.50, στο χώρο του σχολείου και είναι δωρεάν.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-korinth.kor.sch.gr/?p=3860